Trapnosti a nezákonnosti na ostravské lékařské fakultě nemají snad konce

Jak souvisí akademická medicína s tou praktickou? Velmi, ale skutečně velmi. Obě jsou totiž hluboce spojenými nádobami. Bez dobře fungujícího pregraduálního vzdělávání (medici) a na ně navazujícího postgraduálního vzdělávání (mladí doktoři) nebude v lékařské praxi dostatek dobře vzdělaných a hlavně dobře vychovaných lékařů.

A ta veřejná a navíc celostátně vysílaná ostuda, která se již několik dlouhých měsíců odehrává jak na ostravské lékařské fakultě, tak souběžně i v ostravské fakultní nemocnici, nebere konce. A bohužel hned to tak nepřestane. Obě znepřátelené strany (Losnové i Mažňákové) mají totiž ještě, v těch vyhloubených hlubokých zákopech, dosti munice – tak snad se v průběhu příštího roku dočkáme – až vzájemně vykrvácí, nebo ne?

 

Dopis ministrovi školství a rektorovi OU ze dne 1. listopadu 2018.

 

Příloha č. 1 – Dopis rektora OU vyjadřující ostrou kritiku předsedovi Dvořáčkovi a docentovi Martínkovi, kteří odmítají s rektorem komunikovat, ze dne 8. 10. 2018.

Příloha č. 2 – Otevřený dopis docenta Horáčka, emeritního děkana, a děkana Zonči, žádající ministra školství, mládeže a tělovýchovy o zjednání nápravy a zabránění porušování práv na půdě LF OU, ze dne 2. 7. 2018.

Příloha č. 3 – Citace z Blogu pana profesora Milana Grundmanna.

Příloha č. 4 – Dopis ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy od propuštěných senátorů Senátu, konkrétně docenta Horáčka, emeritního děkana LF OU, a doktora Luxe, upozorňující na machinace předsedy Dvořáčka ohledně členství v Senátu, propuštění dle jeho názoru nepohodlných senátorů z pracovního poměru, a tím dosažení zániku jejich funkce v Senátu, ze dne 19. 7. 2018.

Příloha č. 5 – Otevřený dopis profesora Grundmanna upozorňující rektora OU a ministra školství, mládeže a tělovýchovy na nebezpečné dění na LF OU, žádající zastoupení pro lékaře a přednosty z FNO a rázné ukončení nelegitimních praktik Senátu, ze dne 2. 10. 2018.

 

Odpověď rektora OU ze dne 12_11_2018

 

Krajský soud a rovněž i Nejvyšší správní soud sice pravomocně rozhodli, ale když „terezky som hentým Rektorom“ tak já jsem žádné, ale skutečně žádné problémy či nezákonnosti jaksi neshledal.

Jo a ten pan ministr školství dosud neodpověděl.

  

– o – o – o – o – o –

  

Zpráva z tisku (Moravskoslezský deník ze dne 15. listopadu 2018 a web OSU z předcházejícího dne, citováno volně): Akademický senát LF OSU včera zvolil staronovým děkanem Doc. MUDr. Arnošta Martínka, CSc. Pro Martínkovo zvolení hlasovalo už v prvním kole patnáct z osmnácti přítomných senátorů. Definitivní slovo bude mít rektor Ostravské univerzity Jan Lata, jemuž akademický senát výsledek svého rozhodnutí předkládá a rektor pak rozhoduje o jmenování.

Zpráva z tisku (Moravskoslezský deník ze dne 19. listopadu 2018 a web OSU z předcházejícího dne, citováno volně): Rektorem Ostravské univerzity bude od března 2019 opět Jan Lata, který neměl ve včerejší volbě protikandidáta. Obdržel 21 hlasů z 35 přítomných, což mu stačilo, aby byl zvolen již v prvním kole volby. Definitivní slovo bude mít president republiky, jemuž akademický senát výsledek svého rozhodnutí předkládá a president republiky rozhoduje o jmenování.
 

Zpráva z tisku (Moravskoslezský deník ze dne 21. listopadu 2018, Lidové noviny o den dříve a web OSU v ten samý den, citováno volně): Rektor Ostravské univerzity Jan Lata, poté co se dozvěděl o údajném letitém falšování přijímacího řízení na ostravské LF, na situaci neprodleně reagoval tím, že prozatím odložil jmenování nově zvoleného děkana LF.

 

QUO USQUE TANDEM?

 A jak by asi reagoval ten sršící a naše svědomí zpytující písničkář Karel Kryl?