Otázky vedení firmy OKD o té nové nemoci Covid-19? Aneb dole v dole…

Dne 9. července 2020 jsem odeslal vedení společnosti OKD tento email se závažnými dotazy. Dosud neodpověděli – asi rubou uhlí…

 

Vážené dámy a pánové,

s úžasem sleduji co se to v té firmě OKD děje. Tak jste tedy uzavřeli všechny doly. A na rozdíl od vás, na rozdíl od četných kolegů lékařů (zejména hygieniků a epidemiologů), na rozdíl od organizátorů zdravotnictví, a zejména na rozdíl od všelijakých politiků, nemám pro horníky a jejich rodiny dobré zprávy. Budou bez práce, budou bez chleba, z čeho budou živit své rodiny?

Nicméně nejsem ani politik, ani ekonom, ani obchodník, ani manager. Jsem stárnoucí zkušený lékař s mezinárodní reputací. A o současné „koronavirové hysterii“ vím zatraceně své. Máte-li čas a chuť můžete si počíst: https://www.flowee.cz/civilizace/7952-za-co-covid-19-nemuze-vitejte-ve-svete-pandemickych-koronavirovych-her

Situace je velmi vážná. Český stát, ačkoliv je 100% vlastníkem firmy OKD, dal před pár dny jednoznačně najevo, že nebudou žádné náhrady – viz skvělé „herecké vystoupení“ pana ministra zdravotnictví a paní hlavní hygieničky na tiskové konferenci v Ostravě. Nevěříte? Vsaďte se o láhev dobrého francouzského cognacu (mám rád Martel VSOP)…

Jako svědomitý lékař bych Vám rád položil několik důležitých otázek o tom Covídkovi. Inu Bakala nevadil. Covídek vadí! Tyto otázky již nějakou dobu doslova visí ve vzduchu a je třeba si je nejen klást, ale rovněž i hledat odpovědi:

  1. Kolik horníků OKD, kteří byli pozitivně testováni na přítomnost nového koronaviru, bylo klinicky vyšetřeno závodním či praktickým lékařem? A s jakými závěry?
  2. Kolik rodinných příslušníků zaměstnanců OKD, kteří byli pozitivně testováni na přítomnost nového koronaviru, bylo klinicky vyšetřeno praktickým lékařem? A s jakými závěry?
  3. Kolik horníků OKD či jejich rodinných příslušníků bylo od začátku tohoto roku hospitalizováno v nemocnici s těžkými příznaky jakéhokoliv respiračního virového onemocnění? A s jakými závěry?
  4. Byl snad někdo z horníků či jejich rodinných příslušníků při hospitalizaci uměle ventilován či musela mu být poskytnuta extrakorporální podpora krevního oběhu?
  5. Zemřel snad někdo z horníků či jejich rodinných příslušníků na komplikace respiračního virového onemocnění?
  6. S kolika lékaři v regionu a se kterými máte uzavřené smlouvy o pracovně lékařských službách?
  7.  Proč se před lety OKD, podle mě docela marnotratně, zbavilo své hornické nemocnice v Karviné a rovněž své hornické polikliniky v Ostravě?

 

Situace je skutečně vážná. Pro vás i pro horníky a jejich rodiny. Ještě jednou vás, vážené dámy a pánové, moc prosím, abyste se nejen těmito otázkami, seriosně a včasně zabývali.

 

S úctou,

Vítek Mareček

www.ostravskezdravotnictvi.cz

www.nemocniceorlova.cz