Host vyhání vrchního, aneb Kozel Radovan zahradníkem

Odesláno elektronicky primáři Kozlovi, vedoucím pracovníkům MNO, všem žijícím ředitelům MNO, ostatním ředitelům nemocnic v Ostravě a všem lékařům sloužícím pohotovost na Fifejdách dne 1. března 2018.

Milý pane primáři,

překvapil jste mě, když jste mi jaksi neráčil vypsat ani jednu jedinou službu na LPS v měsíci březnu 2018. Mám silný pocit, že jste cosi důležitého přehlédl – Když já jsem na ostravské pohotovosti začínal, tak vy jste ještě tahal za sebou kačera…  Za těch pár měsíců, co předstíráte, že jste primářem „pohotovosti“, už bezpečně vím, co jste zač – profesně  i lidsky. Některé drobnosti mají totiž ohromnou vypovídací hodnotu.

Chci abyste věděl, že mi velmi vadí způsob, jakým jste ukončil moje angažmá na zdejší pohotovosti. Inu, učíte se rychle, dokonce velmi rychle. Věřte, že máte špatné vzory, které vás zavedou jedině na scestí…

Ujišťuji vás (cosi jako veřejný slib), že si takovéto nekolegiální a hlavně sprosté chování vedoucího zaměstnance MNO nenechám líbit. Vždyť jste takový nebyl, nebo se snad něco zásadního změnilo ve vašem životě?

Na zdejší pohotovosti pracuji již od roku 2008. To jsem ještě podle provozních potřeb pendloval po třech stanovištích nejen na Varenské, ale také v Porubě a v Hrabůvce. Zcela přirozeně jsme navštěvovali pacienty i doma (nejen cikány a jiné nepřizpůsobivé) a taktéž jsme brázdili po četných důchoďácích, jakož i po jiných ostravských adresách. Rovněž jsme prováděli prohlídky zemřelých a též jsme mohli, v případě potřeby, využít naši posádku rychlé zdravotnické pomoci (RZP) se zkušeným záchranářem. Pravda, Ostrava byla posledním „ostrůvkem pozitivní deviace“ co se poskytování přednemocniční neodkladné péče týče. Kde ty loňské sněhy jsou?

Čas oponou trhnul, podle mého názoru zbrkle a neomaleně, a tak byly nejdříve postupně uzavírány ambulance v Porubě a Hrabůvce, následovalo před dvěma lety zrušení bez náhrady návštěvní služby, dále jsme přišli o koronera i posádku RZP a nakonec od června 2017 byly zrušeny i noční služby. Nevím zda jste i vy zaregistroval, že všechny tyto organizační změny byly pokaždé občanům zdůvodněny upřímnou snahou ostravských organizátorů zdravotnictví dále „zlepšovat“ zdravotní služby. Sic! Inu vše pro pacienta. Je zajímavé, že ani ostravští novináři neměli nikdy sebemenšího dotazu, naopak jako „poslušné hyeny“ roztrubovali  pochybné názory svých „chlebodárců“.

Ano, vím, vy jako poslušná a bezcharakterní loutka jste na tato rozhodnutí měl jen minimální vliv. A protože občané Ostravy „drží hubu a krok“ a místní politici rozumí zdravotnictví „jako koza petrželi“, tak…

A to už se raději vůbec nezmiňuji o tom, jak hanebně a nedostatečně jsou organizovány pohotovostní ústavní služby, dlužno dodat, že ve všech ostravských nemocnicích, kdy tyto služby v drtivé většině slouží mladí nezkušení lékaři, často bez specializované způsobilosti…  A korunu tomu všemu často nasazují starší zkušení lékaři, kteří často ani nesignují jejich nálezy, a to zejména u pacientů, kteří jsou po ošetření propouštěni domů do další ambulantní péče. Kdyby tak stěny pohotovostních ordinací, zůstaňme zatím na Fifejdách, mohly mluvit… Toto je samozřejmě odpovědnost (a velká odborná ostuda) vedoucích pracovníků MNO (myslím, že se nyní jmenují Uhlig, Kučera, Starý a Goryczková).

V současnosti, po loňských odchodech několika starých bardů, patřím na LPS k nejdéle sloužícím lékařům. Asi proto jsem dostával v posledních měsících možnost napsat si návrh služeb jako jeden z posledních, že? Něco ve stylu „Mládí vpřed a staří na svá místa!“.

Zažil jsem na pohotovosti doby, kdy skutečně neměl kdo sloužit, a tak jsme si brali další a další služby, jen aby LPS pro dospělé byla v Ostravě zajištěna. Pro noblesní a moudrou paní doktorku Věru Lesovou bych toto udělal kdykoliv znovu. Jen pro vaši informaci, léta jsem sloužil za 190 Kč hrubého ve všední dny a 240 Kč hrubého ve dny nevšední. Pokud si dobře vzpomínám, ani jednou jsem tehdejšího pana primáře Tomáše Nykla nepožádal o zvýšení gáže. Takové blbce, jako jsou lékaři, aby jeden pohledal, co?

Jako docela absurdní třešničku na dortu přidávám, že když od března 2017 neměl kdo sloužit na naší záchytce, tak jsem jako jediný z lékařů MNO vyslyšel výzvu naší paní kádrovačky a staral se o naše milé opilce. Jasně, že dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. Na druhé straně jsem si prakticky ověřil, že péče o akutně intoxikované spoluobčany (nejde jen o ethanol) je rovněž tristní a zasluhovala by si gruntovní reformu. Opět ten Uhlig! A samozřejmě ten Mariánek k tomu!

A ještě jedna absurdní meruňka k tomu! Když jsem byl v sobotu 1. dubna 2017 na noční službě slovně a posléze i fyzicky napaden cikány, když jsem si dovolil ten luxus a odrazil jsem jejich útok a zabránil jsem ničení majetku MNO, když jsem musel doslova po zuby ozbrojené policejní patrole potupně dýchat do trubičky, zda jsem neordinoval pod vlivem alkoholu, nikoho z vedení oddělení LPS, natož z vedení MNO, nenapadlo ani slůvkem zeptat se mě, či se mnou sloužící zdravotní sestry, co se stalo, jak se to stalo a hlavně – jak se cítíme…  Aby nedošlo k mýlce, nebyl to Apríl! Myslím, že budu prvním lékařem v této zemi, který dostane ty cikány, kteří mi mj. vyhrožovali fyzickou likvidací, před řádný soud; zatím bylo vyšetřovatelem vůči agresorům vzneseno obvinění ze dvou trestných činů, u jednoho s docela vysokou trestní sazbou. Nyní je řada na státním zástupci, zda a jakou vznese žalobu…

Uzavírám, že dnešní LPS, dřívější LSPP, je jednoznačně reliktem socialistického zdravotnictví. Svou historickou úlohu ale splnila, a to docela dobře. Není nadále ani medicínsky ani ekonomicky únosné, aby stát (cestou krajů) provozoval dva paralelní systémy přednemocniční neodkladné péče, tj. na jedné straně ZZS – a na straně druhé LPS/LSPP. Jeden státní (krajský) systém bohatě postačí. Takže ZZS. Je jisté, že pohotovostní služba LPS/LSPP  již dávno měla být organizována jinde a jinak. Ale to vy, jakožto náš přední plicní specialista, možná víte, možná nevíte – nicméně takto se přece dále již nedá dýchat…

Tož, tak.

Vít Mareček

P.S.1.: Tento email zasílám v dobré víře na vědomí nejen současnému a předcházejícím ředitelům MNO, ale rovněž odpovědným politikům města a kraje. Našim ředitelům proto, aby si uvědomili, že pohotovostní služby jsou dlouhodobý problém, se kterým si většina z nich bohužel nevěděla rady, nebo je „pro jistotu“ neřešili – a proto se prohlubuje                       a prohlubuje. Též zasílám pro informaci současným ředitelům FNO a VN, neboť i v těchto nemocnicích „nechal tesař díru“ co se organizace pohotovostních služeb týče a také proto, že je to ideální (skoro by se chtělo napsat historická) příležitost pro spolupráci a hlavně komunikaci mezi lékaři a organizátory zdravotnictví. A místním politikům proto, abych jim opakovaně připomenul (repetitio mater studiorum est), že lavina byla spuštěna a již brzy se budou zodpovídat nejen svým voličům, jak to s tím zdravotnictvím vlastně myslí…

P.S.2.: Poskytování neodkladné zdravotní péče, přednemocniční i nemocniční, je v Ostravě v takovém průšvihu, že mě až mrazí. Nepředpokládám, že v moravskoslezském okolí tomu bude diametrálně jinak. Pacienti jsou zaplať Pán Bůh zatím v klidu, bo o tématu nic podstatného neví, takže zatím zdravotníky nežalují. Mnohem horší je skutečnost, že o tématu mnoho neví ani odpovědní organizátoři zdravotnictví včetně odpovědných místních politiků. Co s vámi? Who knows?

P.S.3.: Já vím, docela jsem se rozepsal a rozhorlil – ale je už na čase přestat strkat hlavu do písku a nakupené problémy začít skutečně řešit – a neblábolit !